Stařec a moře

Novela Ernesta Hemingwaye Stařec a moře byla poprvé publikována roku 1952, během dvou dní se jí prodalo 5,2 milionu výtisků a v roce 1954 za ni autor dostal Nobelovu cenu za literaturu. Jde o poslední dílo, které Ernest Hemingway napsal.

Vypráví o kubánském rybáři Santiagovi, který chce prolomit 84 dní smůly a vydává se dále na moře, aby po této době konečně něco ulovil. Je na této cestě sám, protože jeho společníka, mladého chlapce, s ním již nechtějí jeho rodiče pouštět.

Následující text popisuje celý obsah díla.

Stařec je popisován jako houževnatý a přes své stáří silný člověk. Jeho oči mají stále jiskru a i když je velmi chudý, jeho práce je pro něj vším. Neúnavně každý den vyráží na moře, je zkušený a za mladých let úspěšný rybář. Nyní si přeje velký úlovek.

Vyráží časně ráno stejně jako ostatní rybáři, ale na rozdíl od nich pluje se svou loďkou dále od břehu. Po nějaké době se na jeho udici a ručně kovaný hák chytne ryba, která ho však překvapí svou silou. Hned pozná, že jde o velkou rybu, která celou loďku táhne směrem od pobřeží. Starci nezbývá nic jiného, než nechat ji táhnout, unavit ji a teprve poté ji harpunovat a zabít.

Pak začal litovat velikou rybu, kterou chytil na hák. Je báječná a tak podivná, a kdoví, jak je stará, myslel si. Ještě nikdy jsem neměl co dělat s tak silnou rybou, nebo s rybou, která by si vedla tak divně. Snad je příliš moudrá na to, aby skákala. Ztrhala by mě, kdyby začala skákat nebo se najednou divoce utrhla. Ale možná že se už mockrát chytila a ví, že musí bojovat právě takhle. Nemůže vědět, že proti ní stojí jen jeden člověk a že je starý.

Dílo dále popisuje souboj starce s touto velkou rybou a později i se žraloky. Tento boj trvá několik dní, během nichž si stařec sáhne až na dno svých sil, musí se živit syrovým masem a šetřit pitnou vodou. Uvědomuje si, jak nedostatečně je pro tak velký boj připraven.

Jak by to bylo jednoduché, kdybych mohl šňůru uvázat k člunu, pomyslel si. Ale ryba by ji mohla jedním malým škubnutím přetrhnout. Musím odpérovat napětí šňůry vlastním tělem a musím být každou chvíli připraven popustit šňůru oběma rukama.

Nakonec po vyčerpávajícím souboji rybu uloví a zabije bodnutím do srdce. Jelikož je ale větší než člun, musí ji přivázat k boku a plout s ní tímto způsobem zpátky směrem ke břehu. To bude trvat minimálně celý den a stařec to ví.

Od bodnutí však ryba krvácí a to přitáhne žraloka. Ten se do ryby zakousne, stařec ho sice zabije, ale rána od žraloka způsobí další rozlití krve do moře. To přiláká další dva žraloky. I ty stařec zabije nebo omráčí ranami do lebky.

Pak přijde večer a noc. Stařec již přišel o harpunu a v dalším boji se mu zlomil i nůž. Poznává, že prohrál. Má ještě malý kyj, kterým zabíjí ryby a když v noci na jeho velký úlovek zaútočí hejno žraloků, snaží se jím bránit. V noci toho moc nevidí, nicméně mlátí žraloky do hlav a snaží se rybu chránit. Proti hejnu žraloků však nemá šanci. Do přístavu připlouvá jenom s kostrou velké ryby přivázanou k boku člunu.