Hermés

2. pád Herma, lat. Mercurius

Syn nejvyššího boha Dia a Plejády Máie

Posel bohů, průvodce zemřelých, bůh obchodníků, řečníků, vynálezců, poutníků a cestovatelů, atletů, podvodníků a zlodějů.

Je jedním z nejvytíženějších bohů a je jasné, že tyto všechny posty by nezískal bez dostatečných schopností a dovedností. Ty prokázal již během prvního dne svého života. Ráno se narodil, dopoledne utekl z kolébky, v poledne vynalezl lyru a naučil se na ni hrát, odpoledne ukradl Apallónovi padesát krav (do jeskyně je zatáhl za chvosty, aby zanechaly obrácené stopy), večer se jakoby nic zabalil do plen a s nevinným výrazem usnul.

Když ho pak bůh Apollón přišel potrestat, tak dovedně se mu vymlouval a nehorázně lhal, že se Apollón rozhodl přivést ho rovnou před Dia. Ten byl jeho výkony velmi nadšen, avšak pro pořádek mu nařídil stádo vrátit. Hermés se k tomu neměl a místo toho začal hrát na lyru. Apollón byl novým nástrojem naprosto okouzlen a zatoužil po ní. Hermés mu ji dal a nechal si za ni celé stádo krav. Apollón měl z obchodu takouvou radost, že přidal zlatou berlu a dobrou radu: aby šel Hermés na horu Parnas a naučil se tam od kněžek Thrií věštit. Hermés ho poslechl a dokonale se tak připravil pro své budoucí poslání na Olympu. Jeho matka považovala společnost bohů za příliš vznešenou a byla tedy proti. Teprve když Hermés prohlásil, že si tedy založí tlupu loupežníků a stane se jejich vůdcem, matka svolila a Hermés se mohl stěhovat.

Vzhledem k velikému pracovnímu vytížení neměl Hermés čas se oženit. To ovšem neznamená, že po sobě nezanechal příslušný, tedy bohu náležející, počet potomků. S krásnou Polymélou z družiny bohyně Artemidy měl syna Eudóra , který byl v trojské válce jedním z vůdců Achilleových Myrmidonů .

S nymfou Themidou měl syna Euandra , který opustil rodnou Arkadii , vystěhoval se do Itálie a usadil se na římském pahorku Palatinu .

S Hersou , dcerou prvního Athénského krále Krekropa , měl syna Kefala , s bohyní krásy Afrodítou měl syna Hermafrodíta .

Podle některých pramenů byly jeho syny také Silénos, Satyros a Pán. Z ostatních jeho synů jsou známí zejména Autolykos , proslulý podvodník a zloděj a Dafnis, objevitel nového básnického a pěveckého žánru, pastýřských zpěvů. Za jeho potomka se pokládal i král Odysseus a největší chytrák ze světa mýtů Sísyfos.