Gaia

2 pád Gaie, lat. Tellus nebo Terra

Bohyně země a sama Země, vzniklá po prvopočátečním Chaosu.

Byla matkou všeho, co na zemi, žilo a rostlo. Nejdřív zrodila sama ze sebe hvězdnaté nebe Úrana, pak vysoké hory, nakonec široké a hluboké moře Pontos.

Když Úranos ovládl svět, stala se jeho manželkou a dala dvanáct potomků; byli to Titáni Ókeanos, Koios, Kríos, Hyperíón, Íapetos, Kronos a Titánky Theia, Rheia, Mnémosyné, Foibé, Themis a Téthys. Potom mu porodila ještě tři jednooké obry Kyklopy (Bronta. Steropa a Arga) a tři padesátihlavé a storuké obry Hekatoncheiry (Kotta, Briarea a Gýa).

Své potomky Gaia upřímně milovala, nikoliv však Úranos. Zejména obludné Hekatoncheiry nemohl ani vidět. Aby se jich zbavil, uvrhl je do nitra země a zakázal jim vycházet na světlo. Matka Gaia tím velice trpěla, a proto přemlouvala své syny Titány, aby Úrana potrestali a zbavili ho vlády. Odhodlal se k tomu teprve nejmladší Kronos, který pak lstí připravil Úrana o mužství a moc a vyhlásil se za nového vládce světa.

Z krve zmrzačeného Úrana zrodila Gaia nové pokolení obrů podobných Titánům, mocné Giganty. Když později zbavil Kronův syn Zeus svého otce vlády, vyslala Gaia Giganty, aby se proti Diovi vzbouřili. Kromě rad do boje jim dala kouzelnou bylinu, která je činila před zbraněmi bohů nezranitelnými.

Zeus si však pozval na pomoc svého pozemského syna Hérakla, před jehož zbraní Gaina bylina Giganty nechránila. S jeho pomocí je pak i s jinými bohy po urputném boji přemohl a za trest je svrhl do věčné tmy Tartaru. Gaia se na to spojila s bohem Tartarem a zrodila strašného netvora Tyfóna se stovkou dračích hlav, aby Dia zahubil. Zeus ho však rovněž přemohl a srazil bleskem do Tartaru.

Podle některých bájí zrodila Gaia z krve raněného Úrana i bohyně pomsty Erínye. Podle jiných se zrosily z jejího spojení s bohem věčné tmy Erebem.

Gaia neměla však potomky jen s Úranem, Tartarem a Erebem. Bohu moře a mořských hlubin Pontovi zrodila syny Nérea, Thaumanta a Forkýna a kromě toho dcery Kéru a Eurybii.