Arés

2. pád Area, lat. Mars

Syn nejvyššího boha Dia a jeho manželky Héry

Bůh války

Arés byl, přesně řečeno, bohem zuřivé války, krvavého boje na bitevním poli a válečného vraždění. Bohyní války „rozumně“ vedené byla jeho sestra Athéna.

Arés miloval válku pro válku, nezáleželo mu na tom, proč vznikla, a povětšině ani jak dopadne. Miloval válečný ryk, řinčení zbraní a pach krve. Ze záhuby válečníků měl stejnou radost jako z jejich odvahy. Rubem této lásky k válce byla nenávist k řádu, který bránil jejímu rozpoutání, podporoval každého, kdo byl ochoten porušit mír. Neměli ho rádi lidé ani bohové. Sám nejvyšší bůh Zeus mu několikrát řekl do očí, že je mu protivný a nebýt to jeho syn, dal ho už dávno svrhnout do hlubin Tartaru.

Nebylo boje, do kterého by Arés nezasáhl. Doprovázeli ho jeho synové Deimos a Fobos, zosobnění hrůzy a děsu, před jeho vozem pobíhala bohyně sváru Eris a bohyně válečného vraždění Enyó.

Své řemeslo ovládal dokonale, byl však nespolehlyvý a především přelétavý, chvíli podporoval tu, pak zase onu stranu. Přes svou sílu a obratnost nebyl neporazitelný. Svou bezbřehou zuřivostí pravidelně prohrával s bohyní Athénou, která se nikdy nenechala unést.

Jinak byl Arés docela hezký, urostlý mladý muž, i když poněkud obhroublých vojáckých způsobů. Zamilovala se do něj sama bohyně lásky Afrodíta, manželka hodného, ale nevzhledného boha Héfaista, a měla s ním pět dětí: Deima a Foba, kteří zdědily všechny nepříjemné vlastnosti Areovi, dále Érota a Antérota, kteří byli svou povahou jasně dětmi Afrodíty a kromě toho krásnou dceru Harmonii.

Arés byl zároveň pokládán za praotce bojovných žen Amazonek.