Karlštejn

Karlštejn

Karlštejn je středověký gotický hrad ve Středočeském kraji nacházející se v městysi Karlštejn v okrese Beroun asi 20 kilometrů jihozápadně od Prahy.

Karlštejn byl založen českým a římským králem, pozdějším císařem Karlem IV., jako poměrně skromná stavba o jedné věži. Základní kámen hradu Karlštejn byl položen 10. června 1348 arcibiskupem Arnoštem z Pardubic a traduje se, že výstavba byla zahájena kvůli ochraně korunovačních klenotů a svatých ostatků. Obě vzácnosti zde ale byly uloženy až mnohem později (korunovační klenoty na konci 15. století). Vnitřní výzdoba hradu byla dokončena v roce 1365.

Dne je hrad významnou kulturní památkou (od roku 1962) ve vlastnictví státu (od roku 1918). Skládá se z několika samostatně opevněných staveb, přičemž hlavními částmi hradu jsou studniční věž, budova Purkrabství, Hodinová věž, Císařský palác, Mariánská věž a Velká věž.

Cestou na Karlštejn

Následující část je subjektivním hodnocením.

Návštěvníci se na hrad dostanou z městyse Karlštejn, kde je velké parkoviště. Cesta na hrad vede ulicí skrz městys Karlštejn lemovanou stánky a obchody s nejrůznějším zbožím. Najdete zde starožitnosti stejně jako oblečení od vietnamských trhovců.

Po cestě můžete také narazit na pár atrakcí, jsou ale spíše zklamáním. Například v jednom domku (viz fotografie níže) najdete něco jako panoptikum a po vhození desetikorunové minutce se má rozhýbat. Rozhýbe se ale jediná postava.

Po cestě je pochopitelně možnost se občerstvit, někdy i originálním způsoby. Samotný hrad za návštěvu určitě stojí a volně přístupná je například Studniční věž, kde se můžete podívat do hradní studny hluboké zhruba 81 metrů. Nemá vlastní pramen, voda se přiváděla štolou z Budňanského potoka, tekoucího pod hradem.

Pokochat se můžete pohledem na nádvoří a z výšky na městys Karlštejn. Pokud budete chtít dovnitř do hradu, připravte si podle zvoleného okruhu 170 až 300 Kč za osobu.

Panoptikum
Postava v panoptiku
Karlštejn
Cesta na Karlštejn
Věž