Prachovské skály

Prachovské skály

Prachovské skály vznikly v období druhohor jako usazeniny na okraji moře. Jde o přírodní rezervaci v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Jde o skalní uskupení pískovcových útvarů různých tvarů a najdete je zhruba 6 kilometrů severozápadně od města Jičín. Podle archeologických nálezů víme, že zde žili lidé už od doby kamenné a skály využívali jako hradby přírodní pevnosti. Uvnitř potom vznikala sídliště.

Od konce 19. století se Prachovské skály začaly stávat cílem turistů a horolezců. Přírodní rezervací se staly v roce 1933 a v roce 1993 je v restitučním soudním řízení získala rodina Šliků, která v nich provozuje služby pro turisty. Návštěvnost je odhadována na 300 tisíc lidí ročně.

Všechno začíná u placeného parkoviště a brány do Prachovských skal, kde si mohou turisté kromě zaplacení vstupného (podle posledního ceníku 60 Kč za osobu) zakoupit i suvenýry. Celá cesta skalami je potom dobře značena a prakticky z ní nelze sejít.

K dispozici jsou dva prohlídkové okruhy, malý a velký. Malý okruh je dlouhý asi 1,5 km a turista na něm navštíví dvě vyhlídková stanoviště. Na velkém okruhu ujdete asi 5 kilometrů a navštívíte 8 vyhlídkových stanovišť. Všechna stanoviště jsou značená, mají své jméno a informace pro turisty přímo na místě.

Turistická sezóna začíná v březnu nebo dubnu podle počasí a končí zhruba v říjnu.

Vstupní brána
Prachovské skály
Prachovské skály