Prachatice

Město Prachatice má zhruba 12 tisíc obyvatel, leží 40 km západně od Českých Budějovic, má velmi dobře dochované historické jádro a mimořádně atraktivní hornaté údolí. Díky své poloze v kotlině na úpatí hory Libín tvoří vstupní bránu do jihočeské části Šumavy. Centrum Prachatic bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací.

  • nadmořská výška: 565 m n.m.
  • rozloha 3901 ha
  • zeměpisné souřadnice: 48°59' sev. š., 14°01' vých. d.

Průměrné zimní teploty jsou v rozsahu od -5 do -9 °C, průměrné letní teploty se pohybují od 13 do 17°C.

Historické památky v Prachaticích

V centru Prachatic vyniká řada renovovaných měšťanských domů pozdně gotického nebo renesančního původu, některé mají podloubí a sgrafitovou výzdobu průčelí.

Stará radnice z let 1570 - 1572 stojí na místě rožmberského zámku a její fasádu zdobí cenné figurální malby. Nová radnice v těsné blízkosti dostala novorenesanční vzhled a věž v 19. století.

Uprostřed náměstí stojí kašna s renesanční sochou Spravedlnosti z roku 1582.

Historie Prachatic

Slovanská osada v místě dnešních Starých Prachatic je písemně zmíněna k roku 1088 a počátkem 14. století bylo v jejím sousedství založeno město, které bohatlo z obchodu na Zlaté (nebo také Solné) stezce. Král Jan Lucemburský udělil Prachaticím městská práva v roce 1323 a pozdější majestát potvrdil městu i další výsady v obchodu se solí.