Samsonova kašna v Českých Budějovicích

Samsonova kašna

Přímo uprostřed náměstí v Českých Budějovicích stojí barokní Samsonova kašna, největší kašna svého druhu v České republice a jedna z největších ve střední Evropě.

Společnými silami ji vytvořili kameník Zachariáš Horn a sochař Josef Dietrich podle návrhu jindřichohradeckého jezuity Františka Bauguta v letech 1721 až 1726.

Výroba

Rozměrnou mušli k zachycování tryskající vody vytesal Horn přímo v lomu u Besednice (poblíž Trhových Svinů), odkud byla v srpnu 1722 dopravena na místo určení. Aby se kašna dostala do města, musela být rozšířena tehdejší Svinenská brána.

Horn navíc dodal čtyři ozdobné vázy a otesal i kamenné sloupky kolem kašny.

Sochař Dietrich vytesal pro kašnu plastiku Samsona krotícího lva, čtyři atlanty vzpírající mušli a čtyři maskarony sloužící jako chrliče vody. Postava Samsona ale nebyla jeho vlastním nápadem – přímo mu ji určovala objednávka městské rady.

Přívod vody

Kašna neměla původně jen estetickou funkci – zásobovala město vodou z Vltavy. Potřebné zařízení vystavěl pražský zvonař Zachariáš Dietrich a zdokonalili je Vídeňáci vodní stavitel Andreas Reich a zvonař Johann Duval, který ulil i potrubí, přivádějící vodu do města pod hladinou Vltavy, což byl tehdy velmi obtížný technický úkon.

Svému technickému účelu sloužila kašna velmi dlouho. V průběhu doby musela být několikrát opravována a při posledních opravách byla sochařská výzdoba nahrazena odlitky – originály najdeme v přízemí radnice.

Fotogalerie

Samsonova kašna
Chrliče vody
Originál sochy Samsona
Originál chrliče vody
Samson