Jak vybrat domácí tiskárnu

Domácí tiskárna

Tiskárny dělíme podle způsobu, jakým je na papír nanášena barva. Tyto způsoby by měly být vzhledem ke svým rozdílným vlastnostem základním kritériem při výběru vhodné tiskárny pro domácí použití.

Při výběru tiskárny je potřeba odpovědět si na 3 základní otázky:

 1. Jakou technologii tisku zvolit?
 2. Chci tisknout i barevně, nebo stačí černobíle?
 3. Stačí mi tisk, nebo potřebuju kopírovat a skenovat?
 4. Co ještě potřebuju, aby tiskárna uměla?

Technologie tisku

Podle toho, jakým způsobem nanáší tiskárna barvu na papír, se odvíjí nejen cena samotné tiskárny, ale také náklady na celý provoz (tonery, inkoustové náplně, barvící pásky apod.), takže i to je potřeba zohlednit.

Podle technologie dělíme tiskárny na:

Jehličkové tiskárny

REKLAMA
Jehličková tiskárnaNejstarší technologie, jehličky naráží na papír skrz pásku s barvou, dnes drahé a bez multifunkčnosti, ovšem s nízkými náklady na tisk.

Tyto tiskárny mají dále dlouhou životnost, jsou spolehlivé, ale také hlučné a s nízkou kvalitou tisku. Výhodou je také možnost tisku na nekonečný papír a vytváření kopie na průklepový papír.

Inkoustové tiskárny

Inkoustová tiskárnaJsou dnes v domácnostech nejpoužívanější hlavně kvůli jejich ceně. Jsou levné, barvu můžete sehnat také levně a vyznačují se vysokou kvalitou tisku.

Nevýhodu je možné zasychání trysek v případě, že tiskárna je používána málo. Pozor také na tiskárny s integrovanou tiskovou hlavou, zde jsou udržovací náklady vysoké, výhodou je jedině stálá kvalita tisku.

Laserové tiskárny

Laserová tiskárnaFungují tak, že laser na pokyn softwaru vykresluje z jedné strany na válec písmenka tím způsobem, že kde se laser válce dotkne, tam ho staticky nabije. Válec se otáčí, prochází zásobníkem s barvou (v tomto případě ji můžeme přirovnat k sazím) a kde je válec staticky nabitý, tam se saze nalepí. Válec se otáčí dál až k papíru, kde na něj takto vytvořená písmenka obtiskne. Samotný papír pak prochází pecí s teplotou 180 až 350°, což je těsně pod bodem vzplanutí papíru a tím do něj písmenka zapeče. Právě proto je papír po vytištění ještě teplý.

Nevýhodou je vysoká cena tiskárny, výhodou dlouhá životnost, nízké provozní náklady, kvalitní tisk, nízká hlučnost a vysoká rychlost tisku.

Porovnání výhod a nevýhod jednotlivých typů tisku

TechnologieVýhodyNevýhody
Jehličková
 • Možnost tisku na nekonečný papír
 • Vytváření kopie na průklepový papír
 • Spolehlivost
 • Nízké provozní náklady
 • Vysoká hlučnost
 • Nízká kvalita tisku
Inkoustová
 • Vysoká kvalita tisku
 • Nízká cena tiskárny
 • Vysoké provozní náklady
 • Možnost zasychání trysek
Laserová
 • Vysoká kvalita tisku
 • Nízké provozní náklady
 • Nízká hlučnost
 • Dlouhá životnost
 • Vysoká rychlost tisku
 • Vysoká cena tiskárny

Jak je z přehledu vidět, nejlépe jsou na tom tiskárny laserové. Abychom ale dosáhli slušné kvality tisku, navíc barevného, musíme sáhnout oproti inkoustovým tiskárnám hlouběji do kapsy. Kvalitní laserové tiskárny jsou zkrátka většinou dražší.

Aby toho nebylo málo, tak zde do rozhodovacího procesu vstupuje ještě další faktor.

Černobílý nebo barevný tisk?

Důležité rozhodnutí. Barevná inkoustová tiskárna za 1000 Kč je pro běžné domácí použití dostačující a pokud netisknete hodně, nezasáhne vám ani nákup barev nějak výrazněji do rodinného rozpočtu. Pokud tisknete hodně a máte domov zároveň jako kancelář, barvu budete kupovat často a bude vám to vadit. Řešením by pro vás byla tiskárna laserová.

Multifunkční zařízení

Multifunkční zařízeníDnes není problém pořídit tiskárnu i se skenerem jako jedno zařízení. A když má tiskárna skener, funguje také jako kopírka. Uvádějí se tedy tři funkce běžného multifunkčního zařízení: tisk, skenování a kopírování.

Pokud tyto funkce potřebujete (a většina lidí je čas od času potřebuje), zvažte, jestli není zbytečné kupovat skener zvlášť (a pro většinu lidí to zbytečné je). Pak přichází řada na multifunkčnost, která opět zahýbe cenou. Inkoustová bude dražší o pár stovek, laserová možná o pár tisíc.

Další možnosti dnešních tiskáren

Pořád ale nejsme u konce. Do hry vstupuje rozlišení tisku, způsoby připojení (je výhodné mít tiskárnu připojitelnou nejen přes USB, ale také přes Wi-Fi a zbavit se tak kabelů, což ovšem cenu zase zvedá zhruba o pár stovek až tisíc korun), vzhled, barva, velikost zásobníku na papír a samozřejmě rozměr papíru, na který lze tisknout.

Pro normální domácí použití stačí rozlišení 600/1200 dpi (dpi = počet bodů na palec). Čím vyšší rozlišení, tím samozřejmě vyšší kvalita výsledku. U černobílého tisku oceníte vyšší rozlišení například pokud tisknete tabulky, nákresy apod. Pro tisk fotografií budete potřebovat rozlišení nad 4500 dpi a více zásobníků s barvami.

Běžná levná tiskárna pro domácnost by mohla mít například tyto parametry:

Rozlišení tisku600/1200 dpi
Rozlišení skeneru1200 dpi
Rychlost tiskučernobíle 7 stran/minutu, barevně 5 stran/min.
USB 2.0 rozhraní + Wifi

Konkrétním tiskárnám na českém trhu se budeme ještě věnovat v dalších článcích.