Jak vybrat dobrý chytrý mobilní telefon (smartphone)

Mobilní telefon

Na trhu mobilních telefonů existuje velké množství přístrojů s různými parametry, operačními systémy, kvalitou a cenou.

Výběr toho správného telefonu splňující všechny požadavky majitele tak není zrovna jednoduchý.

Při výběru chytrého telefonu je potřeba zaměřit se na tyto věci:

  1. Značku a vzhled telefonu
  2. Trh, pro který je telefon určen
  3. Operační systém
  4. Technické parametry ohledně výkonu
  5. Ostatní technické parametry (fotoaparát, baterie atd.)

Značka telefonu

REKLAMA
Výběr značky a vzhledu se možná nemusí jevit jako zásadní, ale je důležité podívat se i na toto. Pokud chcete koupit telefon určité značky, je dobré zjistit si reakce ostatních vlastníků, tedy podívat se na recenze, hodnocení apod. Možná se budete divit, ale i velmi oblíbený Samsung není bez chyby, každý výrobek může mít vadu a je zde možnost, že ho budete muset reklamovat. Čím problémovější a méně kvalitní značka, tím větší pravděpodobnost nutnosti reklamace.

Styl majitele a způsob použití

Značka a vzhled je závislá na stylu majitele a je dobré se na to zaměřit zvláště v případě, že se chystáte kupovat mobilní telefon jako dárek. Podívejte se na:

  • Velikost displeje (někdo chce větší, někomu stačí menší, záleží na způsobu používání). O displeji bude řeč ještě dále
  • Váhu (některé telefony jsou velmi tenké, jiné připomínají cihlu)
  • Barvu a povrch (snad nejméně důležitá věc, ale souvisí s ní viditelnost otisků prstů na krytu i na displeji)

Trh, pro který je telefon určen

Hlavně v internetových obchodech najdete mnoho telefonů, které nebyly původně určeny pro český trh. Důvod je zřejmý – telefon dovezený z Číny je levnější.

Při koupi tohoto telefonu se ale může vyskytnout hned několik problémů. Za prvé se na telefony zakoupené mimo EU nevztahuje záruka, za druhé můžete mít problém s češtinou (třeba jen částečně, protože prodejce se jistě snažil ji do telefonu dát, nicméně pro některé části odlišeného uživatelského prostředí třeba není připravena), za třetí můžete přijít o aktualizace operačního systému, nebo si telefon aktualizujete a čeština je při této aktualizaci z telefonu odstraněna (aktualizace jsou rozděleny podle trhů).

Je proto doporučováno kupovat telefony, které jsou pro český trh přímo určené. Dají se sehnat za podobnou cenu (nebo si počkejte na akční nabídku, výprodej apod.) Vyhnete se tak možným komplikacím.

Operační systém

AndroidNejrozšířenějšími operačními systémy v chytrých telefonech jsou Android (Google), iOS (Apple) a Windows Phone (Microsoft). Nic jiného nemá smysl pořizovat.

Každý operační systém se liší počtem dostupných aplikací, vzhledem a ovládáním. Nejoblíbenějším systémem je Android. Existuje pro něj mnoho aplikací zdarma a počítají s ním jiné programy, které můžete například používat v práci (helpdesk apod.) Snažte si koupit telefon s jeho poslední verzí, na těch starších nemusí fungovat některé aplikace (u kvalitních značek budete dostávat aktualizace).

Technické parametry ohledně výkonu

Velmi důležitý je výkon telefonu. Jelikož jde vlastně o malý počítač, bude výkon procesoru a paměť RAM ovlivňovat všechno, co na telefonu budete dělat.

Nekupujte přístroj s RAM nižší než 512 MB a frekvencí procesoru pod 0,8 GHz. Samozřejmě tyto parametry jsou silně individuální, záleží na vás, na možnostech telefonu, tedy na tom, jaký výkon potřebují jeho součásti a operační systém. Běžná je RAM nad 1024 MB, procesor s více jádry a frekvencí nad 1 GHz.

Ostatní technické parametry (displej, fotoaparát, baterie)

Telefon má další součásti, které ovlivňují spokojenost zákazníka. Záleží na vašich nárocích. K telefonu dnes běžně patří GPS kvůli mapovým aplikacím a navigaci, magnetický senzor kompasu (na levnějších telefonech nemusí GPS fungovat moc dobře, někdy nefunguje vůbec), dále stereo jack 3,5 pro připojení sluchátek nebo handsfree, bluetooth, možnost připojení přes Wi-Fi a samozřejmě možnost připojení přes GPRS a 3G.

Je dobré vybírat telefony s nabíjením přes USB, budete tak moci použít i jiné nabíječky a používat jeden konektor pro nabíjení i pro připojení k PC. Při napojení na PC se tak bude telefon zároveň nabíjet.

Displej

Každý preferuje jinou velikost displeje zejména podle toho, jaké aplikace v telefonu používá a jak jsou náročné na ovládání. V oblibě jsou každopádně displeje větší, s úhlopříčkou nad 4,3 palce. Dále se displeje dělí na dva typy:

  1. Rezistivní (tlakový) displej – funguje na principu tlaku. Najdete ho na levnějších telefonech, výhodou je možnost dotýkat se displeje téměř čímkoli.
  2. Kapacitní (elektronický) displej – dnes nejrozšířenější. Reaguje na statickou elektřinu, takže je přesný a rychlý. Nevýhodou je možnost ovládání pouze prsty nebo speciálními kapacitními stylusy.

Fotoaparát

Pokud chcete mobilem skutečně fotografovat, musí mít rozlišení minimálně 5 Mpx a velkou výhodou je diodový blesk. Dobré telefony mají rozlišení například 8 Mpx, není to však jediný údaj, který by vás měl zajímat. Nejlepší je dojít do kamenného obchodu a zkusit si vyfotit jeho vnitřek. V umělém osvětlení nejlépe poznáte úroveň fotoaparátu, který se společně s mobilním telefonem chystáte koupit.

Baterie – jak dlouho vydrží telefon nabitý?

BaterieBylo by zbytečné mluvit u baterie v číslech. Běžná kapacita je 1500 mAh, ale ve skutečnosti to mnoho neznamená. Samozřejmě telefon s velkým displejem bude potřebovat baterii s větší kapacitou, aby vydržel stejně dlouho jako telefon s menším displejem a menší kapacitou baterie.

Záleží také na samotném přístroji a jeho kvalitě, na vašem způsobu používání (velkou spotřebu má například GPS) a na řízení spotřeby v telefonu. Telefon s velkou kapacitou baterie může vydržet nabitý daleko kratší dobu, než telefon s menší kapacitou baterie, ale lepšími součástkami, které nespotřebují tolik energie.

Jak tedy vybrat?

Pokud si nejste jisti, projděte dostupné recenze na internetu a pokud ani to nebude dostačující pro vaše rozhodnutí, zajděte si do kamenného obchodu a telefon si osahejte, vyzkoušejte a prověřte. Není nic lepšího než osobní zkušenost.