Jak vybrat čtečku elektronických knih

Čtečka e-knih, nebo eReader, e-book reader, je zařízení, na kterém si můžete číst knihy v elektronické podobě. Na trhu je mnoho druhů čteček.

Displej

Kindle 5

Čtečka knih má displej, který nesvítí a funguje na principu elektronického papíru/inkoustu (E-Ink). K vytváření obrazu dochází přeskupením malých částic pomocí elektrického náboje. Displej s elektronickým inkoustem tak spotřebovává energii pouze při „otočení stránky“, tedy při vytvoření dalšího obrazu. Pokud stránky neotáčíte, k odběru energie nedochází a díky tomu má čtečka s elektronickým papírem dlouhou výdrž na jedno nabití baterie (i několik týdnů).

Tím ale výčet výhod elektronického inkoustu nekončí. Displej čtečky nesvítí a obraz vypadá jako stránka papírové knihy. Čte se tedy dobře na slunci i pod lampou a oproti papírové knize si navíc můžete změnit velikost a typ písma.

Doporučená velikost displeje je minimálně 6 palců.

Použitelné formáty knih

Elektronické knihy mají vlastní formáty souborů, přičemž mezi nejpoužívanější (soubor poznáte podle jeho přípony) patří ePub a MOBI. E-knihy můžete sehnat také v PDF a některé čtečky je umí zobrazit (formátování textů ale bude omezeno), dále v TXT (obyčejný textový soubor), DOC (Word) a dalších.

Při kupování nějaké neznačkové čtečky v supermarketu si podporu formátů rozhodně ověřte.

Paměť

Čtečka má nějakou vnitřní paměť a podle její velikosti se odvíjí počet knih, které lze ve čtečce přenášet. Průměrná velikost paměti čteček na trhu je zhruba 2 GB. Pokud vezmeme jako příklad knihu Pes baskervillský ve formátu ePub a velikosti 255 kB, pak se nám do čtečky s pamětí 2 GB vejde takový knih skoro 8 tisíc.

Pokud chcete přenášet opravdu velké množství knih, doporučujeme poohlédnout se po čtečce s možností vložit paměťovou kartu a tím rozšířit velikost paměti.

Připojení na internet

Čtečka může disponovat možností připojení na Wi-Fi síť a některé mají zabudovaný i skromný internetový prohlížeč. Hlavním smyslem takové funkce je ale možnost připojit se přímo na internetový knižní obchod a další e-knihy na něm nakupovat přímo přes čtečku. Amazon Kindle dále umožňuje posílat do čtečky přes účet na Amazonu nejrůznější další soubory.

Čtečky mohou mít připojení i přes 3G (přes SIM kartu a datový tarif vašeho operátora), zvyšuje to ale jejich cenu a na rozdíl od tabletu nejde o tak podstatnou funkci. Záleží na konkrétním způsobu používání čtečky.

Připojení k počítači

Většina čteček se připojuje klasickým USB kabelem, který je součástí balení. Čtečku tak můžete připojit k nabíječce nebo k počítači, nabíjet baterii a zároveň si organizovat knihy.

Připojení čtečky knih

Ovládání čtečky

Otáčení stránek na čtečce

Ovládání je důležité pro čtenářský zážitek. Pokud se na čtečce nepohodlně otáčejí stránky a musíte sahat na nevhodně umístěné tlačítko, které navíc nefunguje na jakékoli zmáčknutí, bude vás tato nedokonalost vyrušovat. Nejlepší jsou tlačítka na obou bocích čtečky tak, aby bylo možné je zmáčknout při běžném držení bez nutnosti pohnout rukou.

Rychlost a kvalita čtečky

Neexistuje univerzální návod pro výběr čtečky knih. Nejlepší je vzít ji a vyzkoušet, nebo se spolehnout na recenze jiných uživatelů. Některé čtečky bez značky prodávané v supermarketech mohou být pomalé, takže při otočení stránky čeká čtenář i několik sekund, jiné čtečky mohou mít nekvalitní displej a špatně vykreslovat menší písmo.