Půjčky a úvěry

Půjčky a úvěry jsou jedním ze stěžejních finančních produktů bank i nebankovních společností. Na této stránce najdete jejich přehled a níže obecné informace.

Přehled půjček a úvěrů na českém trhu

REKLAMA
NázevTyp půjčkyPoskytujeMožná výše úvěruDoba spláceníRPSN
PůjčkaneúčelováČeská spořitelna20 000 až 600 000 Kčaž 7 letpodle výše půjčky asi 14 %
Hotovostní půjčkaneúčelováHome Credit10 000 až 150 000 Kčaž 7 letpodle výše půjčky asi 16 %
Bezpečná půjčkaneúčelováEssox15 000 – 200 000 Kč6 – 84 měsícůpodle výše půjčky asi 16 %
Karta FUTUROkreditní kartaEssoxaž 100 000-podle úvěrového rámce až 47,09 %
Perfektní půjčkaneúčelováKomerční banka30 000 do 600 000 Kčaž 6 letpodle výše půjčky asi 17 %
PůjčkaneúčelováAir bankaž 400 000 Kčaž 8 let10,37 % při včasném splácení
ČSOB Půjčka na cokolivneúčelováČSOB20 000 až 600 000 Kčaž 7 letnezjištěno

Informace jsou poskytovány bez záruk a odpovědnosti. Půjčky postupně doplňujeme.

O půjčkách a úvěrech

Půjčky se dělí na bankovní a nebankovní, přičemž získat půjčku v bance je většinou náročnější. Banka bývá opatrnější a více prověřuje platební schopnosti klienta.

Při porovnávání půjček je potřeba zaměřit se na RPSN (roční procentní sazba nákladů, tedy úrok a poplatky), která se liší od úrokové sazby. Ta bývá navíc vyjádřena podle doby úročení (p.a. – roční úročení, p.q. – čtvrtletní úročení, p.m. – měsíční úročení, p.d. – denní úročení).

Nejpoužívanějším typem půjčky na našem trhu je tzv. spotřebitelský úvěr a kreditní karta.

Úvěry se dále dělí na účelové (na konkrétní věc) a neúčelové (banka se nezajímá o to, na co peníze použijete). Dále je možné půjčky rozdělit podle charakteru na kontokorentní (možnost jít na běžném účtu do záporného zůstatku), revolvingový (banka stanoví úvěrový rámec a termín, k němuž bude úvěr při splnění stanovených podmínek obnoven), lombardní (je zajištěn zástavou, většinou cennými papíry), eskontní (podstatou je odkup cenného papíru před termínem jeho splatnosti, přičemž banka vyplatí majiteli směnky podle rizika 70 – 90% hodnoty směnky) a hypoteční (jde o dlouhodobý úvěr se splatností až 40 let a podstatou je ručení nemovitostí).

Hypotéka se navíc dělí na neúčelovou (americká hypotéka), kdy je úvěr kryt zástavou nemovitosti, ale může být použit k libovolným účelům, a účelovou, tedy poskytnutou na nákup nemovitosti, stavebního pozemku apod. U hypoték se dále setkáváme s termínem fixace úrokové míry, což znamená, že po celou dobu této fixace má klient stejnou úrokovou míru a po ukončení fixace může úvěr refinancovat (přejít k jiné bance) či doplatit zbytek.

Postup při získávání úvěru

Klient musí požádat o půjčku a na základě této žádosti dát souhlas s prozkoumáním své bonity. Banka nebo nebankovní společnost si zjistí, jestli bude její nový potencionální klient schopen půjčku splácet. Banka se dále rozhodne, jestli půjčku poskytne a pokud ano, uzavře s klientem úvěrovou smlouvu.